zpět na všechny aktuality

Kostel sv. Ludmily v Praze na Vinohradech získal titul bazilika minor

8.8.2022

Papež František udělil kostelu svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze čestný titul basilica minor neboli menší bazilika. Zpráva o povýšení významu svatostánku doputovala k místnímu faráři Jakubovi Karlu Berkovi z Vatikánu přes pražské arcibiskupství v pondělí ráno. Příslušný dekret podepsala hlava katolíků zhruba o měsíc dříve.

„Kostel je vyhledávaným poutním místem k uctění sv. Ludmily. Přichází sem řada pravoslavných a řeckokatolíků i mnohých cizinců. Povýšení chrámu na basilicu minor proto vnímám jako ocenění jeho mimořádnosti. Stal se jedinou svatoludmilskou svatyní na světě a pátou bazilikou v Praze,“ upozornil otec Berka z farnosti sv. Ludmily.

Berka Pražskému deníku sdělil čerstvou informaci, že slavnostní promulgace neboli mše s představením papežského dekretu se uskuteční na svátek svaté Ludmily 16. září od půl páté odpoledne. „Chtěl bych zdůraznit, že udělení tohoto čestného titulu vychází z politické moci papeže. Jde ale o veskrze duchovní ocenění a privilegium, s nímž nejsou spojeny žádné například finanční výhody,“ dodal představitel farnosti.

Čestný titul basilica minor propůjčuje významným poutním kostelům papež. Dosud měly tento titul pražské baziliky svatého Jakuba Staršího na Starém Městě, Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, svaté Markéty v Břevnově a bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě.

„Kostel sv. Ludmily patří právem mezi nejvýraznější symboly Vinohrad. O to víc si vážíme, že se dominanta naší městské části nyní stala bazilikou, tedy významným poutním místem. S římskokatolickou farností spolupracujeme již dlouhodobě, ať již v rámci pořádání tradičních akcí pro veřejnost nebo těch mimořádných, které připomínají důležité historické okamžiky nebo reagují na aktuální tíživou situaci jednotlivců i celé společnosti,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).


Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/svata-ludmila-bazilika-kostel-praha-papez-frantisek.html

Sv. Ludmila byla velká žena. Přečtěte si její příběh.

Zobrazit příběh
--_mixed 00414321C12586F4_--