zpět na všechny aktuality

První ročník Dne poutníka

Akci, která proběhla 22. července, uspořádaly spolky Svatá Ludmila a Ultreia a obec Svatý Jan pod Skalou.

25.7.2023

Poutníci se pohybují po krajině, městech a vesnicích s úmyslem objevovat nové i staré, známé i neznámé, neobyčejné i všední, a to jak kolem nich, tak v nich samotných. Hledají ticho nebo naopak lidskou společnost. Spolky Svatá Ludmila a Ultreia a obec Svatý Jan pod Skalou se rozhodli, že tito lidé by se měli potkat, povyprávět si o svých zkušenostech a lépe se poznat, a proto uspořádali první ročník Dne poutníka, který všechny zúčastněné překvapil tím, jak milé setkání to bylo.

Vše začalo ráno na Karlštejně v kostele sv. Palmácia krátkou mší, kterou sloužil Páter Robert Hanačík z řevnické farnosti. Putující nabádal, že cílem poutí a putování by neměly být jen požitky tělesné jako například pivo nebo jídlo, ale také ty požitky duchovní. Většina přítomných s tím souhlasila, i když to dobře vychlazené pivo na konci dne pro mnohé bývá často také dobrou motivací pro úspěšné putování.

Páter Robert Hanačík z řevnické farnosti

Po mši se skupina asi třiceti lidí různorodého charakteru vydala směr Svatý Jan pod Skalou, kde se měl Den poutníka uskutečnit. V čele výpravy byl Petr Hirsch, místopředseda spolku Ultreia a asi náš nejznámější český poutník. Cesta jim trvala o trochu déle, než předpokládali, protože se kochali přírodou a byli prostě rádi, že jsou spolu. Kolem půl jedné všichni konečně dorazili do cíle, kde na ně čekal chutný svatojánský oběd a neputující účastníci setkání.

Petr Hirsch a skupina putujících u karlštejnského kostela sv. Palmácia

První přednáškový blok začal prezentací Michala Bařinky, církevního historika a poutníka, který v poslední době vzbudil pozornost svým projektem Poutní místa Česka. Právě tento projekt Bařinka účastníkům více představil a všechny přítomné potěšil, že díky online kampani, kde se vybralo dostatek peněz, už před Vánoci vyjde první díl z třídílného cyklu o 150 barokních římskokatolických poutních místech ve všech krajích. Poutní místo Bařinka definuje jako místo, které má nějakou zakladatelskou legendu, kultovní předmět nebo se tam vypráví tradované zázraky. V Bařinkových knihách se bude psát o Klatovech a Bohosudově, kam přes rok zavítali tisíce lidí, o Panence skákavé, kultovním stromu v Křešících… bude tam mnohé. Je na co se těšit.

Michal Bařinka - církevní historik, který je zároveň i poutník

O projektu Cesta Česka (a poutních stezkách Blaník-Říp a Říp-Blaník) povídal jeho zakladatel Jindra Chmelař, pro kterého je poutnictví založené hlavně na pěší turistice a na sebepoznávání a prožitcích. Lidé, kteří se rozhodnou vydat těmito stezkami mohou nejen díky své vlastní zkušenosti, ale i díky poutním deníkům a průvodním textům Ladislavy Paterko, lépe porozumět naší krajině i sami sobě. Prezentaci doplňovala malými poznámkami i jeho paní manželka a spoluzakladatelka Radka Chmelařová. U obou manželů bylo vidět, že jde o srdeční projekt, kterým se snaží pomoct lidem i celému Česku.

Jidra Chmelař: "Dali jsme si za úkol dělat naši zemi lepší, takový skromný úkol."

Mirka Janičatová ve zkratce popsala spolek Svatá Ludmila a nové projekty Putování za kořeny a Naši světci. Připomněla, že spolek chce poutnictví a věci s tím spojené komunikovat nejen křesťansky, ale i v historicko-kulturních souvislostech. Kromě oslav spojených se svatým Vojtěchem v současnosti spolek pracuje i na prodloužení Vintířovy stezky a rozvoji osobní poutě Mělník-Tetín.

Mirka Janičatová - ředitelka spolku Svatá Ludmila

Petr Hirsch lehce shrnul historii spolku Ultreia a poreferoval o jejich nejnovějším projektu Postel pro poutníka. Postel pro poutníka bude pro všechny, kteří nemají odvahu na to přespat v přírodě a pomůže lidem navrátit důvěru v putující. Hirsch řekl: "Tím, že poutníka ubytuji a pohostím ho, mu předám i střípeček sebe.“ Pozval také všechny zúčastněné na výroční ultereiácké setkání 11. listopadu a připomněl, že bez Klubu českých turistů bychom vůbec neměli kudy chodit.

Petr Hirsch neopomněl zmínit asi nejslavnější poutnický vtip: "Dobrý den, nemáte trochu vody? Já mám takový hlad, že bych u vás přespal."

Druhý blok prezentací byl o sdílení zkušeností poutníků a začalo se velice dojemně příběhem Pavla Siudy, který dlouhá léta pracoval jako tiskový mluvčí Ostravsko-opavské diecéze a šéfredaktor časopisu Okna. V době, kdy přemýšlel o změně práce, narazil na článek o rakouském kurzu pro poutnické průvodce a shodou šťastných náhod se mu tento kurz podařilo vystudovat. Dostal se tak mezi poutníky a vše se na sebe nabalovalo tak, že dnes putuje, kdy může, a to i se svou rodinou a snaží se lidi motivovat, aby také využili poutě ke změně. Siuda je dnes učitelem matematiky, vede svůj webmagazín poutnictvi.cz a píše do Listů svatohostýnských. I když se zdá, že je pořád velice aktivní, tak má v životě více klidu a také více času pro rodinu.

Pavel Siuda: "Když máte hůl, jste poutníci."

Lída Prchalová představila zcela jiný přístup k poutnictví. Kvůli tomu, že je pracující máma od čtyř dětí, nikdy neměla tolik času a sil na to, aby mohla putovat několik dní pěšky, a proto se rozhodla, že bude cyklopoutnice. Líbila se jí aktivita spolku Ultreia i svatojakubské stezky, a tak se začala věnovat jim, ale uzpůsobila si je k obrazu svému, aby po nich mohla jezdit na kole a také si v kostelech po cestě zahrát na svých oblíbených varhanech. Od té doby uplynul nějaký čas a ona projela skoro všechny cesty a stezky na Tachovsku a v Plzeňském kraji, kde žije. Všechny zkušenosti se snaží lidem předat ve formě aktualizací fotomap na Mapach.cz, aby i u neznámých úseků bylo poznat, jestli jsou vhodné pro cyklisty.

Lída Prchalová - cyklopoutnice razící cestu ostatním cyklopoutníkům

Jako poslední poutník s příběhem vystoupil zkušený Míla Šašek, který začal tím, že když jde člověk pěšky, tak daleko více pozná lidi a krajinu a získá nová přátelství a kamarádství na celý život. Jeho prezentace byla důkazem tohoto tvrzení. Nejenže často putuje se svým kamarádem Vlastou Zedníčkem, ale skoro vždy prožije něco krásného nebo neobvyklého. Popsal nejen radosti poutníka, ale i strasti, když třeba cesta zapadne sněhem a není jisté kudy se vydat. Mezi jeho nejdelší poutě patří svatojakubské cesty do Santiaga nebo putování po stopách svatého Františka z Čech až do Itálie. O svých putováních sepsal už i tři knihy, které jsou plné veselých i smutných příběhů a postřehů a také dobrých rad pro poutníky.

Míla Šašek - bezedná studnice poutnických příběhů

Celý poutnický den byl zakončen krásným koncertem duchovní hudby a večerní prohlídkou kostela, kláštera a také jeskyně sv. Ivana. Mnozí účastníci byly určitě už po celém dni unavení a byly moc rádi za možnost přespání ve Svatojánské koleji. Petr Hirsch a jeho poutnická skupina šli určitě spát brzo, protože na druhý den je čekal začátek čtyřdenního putování po svatojakubské cestě do Plas. Dle zpráv na Facebooku šlo opět o úžasné putování.

Den poutníka ve Svatém Jáně byl první akcí svého druhu a ukázal, že něco takového tu chybělo. Díky němu se propojili lidi a organizace, spolupráce a vzájemná pomoc tak byly započaty. Doufejme, že příští rok se také podaří něco takového zorganizovat.

Ještě jednou chceme poděkovat Svatojánské koleji, obci Svatý Jan pod Skalou a jejímu starostovi Jirkovi Boučkovi za to, že umožnili, aby se první Den poutníka uskutečnil u nich a také za to, že se o všechny postarali jako o své vlastní.

Foto: Kamila Ondrušková, Jana Vlasáková

Sv. Ludmila byla velká žena. Přečtěte si její příběh.

Zobrazit příběh
--_mixed 00414321C12586F4_--