zpět na všechny aktuality

Oslavy svaté Ludmily také na Českém rozhlase

Český rozhlas připomeneme na stanici Vltava koncerty i další zajímavý rozhlasový program.

10.9.2021

Stanice ČRo Vltava k výročí připravila speciální stránku, kde je vše přehledně uspořádané a je možno poslechnout si pořady:

https://vltava.rozhlas.cz/svata-ludmila-1100-let-od-smrti-prvni-ceske-svetice-pripomeneme-na-vltave-8559091

Kompletní program naleznete ZDE.

Program

6. 9.
Mozaika
Svatoludmilský rok – odkaz a přítomnost světice / 10 dílů + posluchačská soutěž

11. 9.
Operní večer – A. Dvořák: Svatá Ludmila

12. 9.  
Hra pro pamětníky – J. K. Tyl: Krvavé křtiny

12. 9.
Jak to vidí…
Host: Kateřina Ostatnická, ředitelka Komunitního centra sv. Ludmily v Tetíně. Moderuje Zbigniew Czendlik. /Dvojka/

13. 9. - 18. 9.
Po Česku s Václavem Žmolíkem
Týdenní seriál po stopách nejstarších Přemyslovců, končící sobotním živým přenosem z Tetína. /Dvojka/

13. 9.
Stopy, fakta, tajemství…
Vražda zbožné kněžny aneb když Prahou táhli otroci. Pořad připravil Stanislav Motl. /Dvojka/

13. 9.  
Dopolední četba– Legenda o Sv. Ludmile (PREMIÉRA)

14. 9.  
Dopolední četba – Z. Kalandra: Svatá Ludmila (PREMIÉRA)

15. 9.    
Dopolední četba – J. Izdný: Ludmila. Kněžna a světice (PREMIÉRA)
Polední koncert – Schola Gregoriana Pragensis a sv. Ludmila

18. 9.
Staří mistři – F. V. Habermann: Mše o sv. Ludmile

19. 9.
Koncert bez hranic – od 20:15 přímý přenos koncertu z Vladislavského sálu Pražského hradu. SOČR a oratorium o sv. Ludmile J. Zástěry

19. 9.
Jak to vidí…
Host: historička Eva Doležalová. Moderuje sestra Angelika. /Dvojka/

25. 9.
Víkendová příloha
Úcta ke sv. Ludmile – o církevněslovanských pramenech v písemnictví


28. 9.
Svatá Ludmila a její doba – pohled historiků na dobu a význam světice

Vltava nabídne jeden výrazný přímý přenos – současná hudba z Vladislavského sálu Pražského hradu bude znít v neděli 19. září. Nejúspěšnější skladatel vážné hudby podle hudební nadace OSA za rok 2017 a 2020 Jan Zástěra napsal oratorium ke cti svaté Ludmily a k provedení tohoto díla se sejdou renomovaní interpreti v čele se Soňou Červenou.

Několik dalších hudebních pořadů se k oslavám světice připojí záznamy koncertů. Pořad Staří mistři nabídne nahrávku Mše o sv. Ludmile pražského barokního skladatele Františka Václava Habermanna ze sbírky šesti mší o českých zemských patronech Philomela Pia z roku 1747. Unikátní snímek vznikl letos v srpnu v produkci Českého rozhlasu ve spolupráci se souborem Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou.

Tradiční vysílací čas Operního večera pak připomene zásadní provedení oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka. Odehrálo se v pražské Katedrále Svatého Víta v roce 1984, tedy k uctění 80. výročí Dvořákova úmrtí. V rámci festivalu Pražské jaro nastudoval Svatou Ludmilu dirigent Václav Smetáček s vynikajícími sólisty Danielou Šounovou Broukovou, Leo Marianem Vodičkou či s Antonínem Švorcem.

Polední koncert zase přinese program, který k poctě svaté Ludmily připravila Schola Gregoriana Pragensis. Provedla jej na festivalu Třeboňská nokturna 2021, v kostele svatých Petra a Pavla v jihočeské Soběslavi. Koncert je sestavený z mešní liturgie k svátku sv. Ludmily, hodinkového oficia k její poctě a samozřejmě neschází středověká hudba věnovaná svatému Václavovi.

Jméno kněžny Ludmily se však nebude objevovat jen v hudebních pořadech. Dopolední četba nabídne hned trojici premiérových textů. Legendu o svaté Ludmile přeložil z latiny Bohumil Ryba a byla publikována v souboru Nejstarší legendy přemyslovských Čech, který uspořádal Oldřich Králík. Text o Svaté Ludmile sepsal svého času také český divadelní a filmový kritik, historik, překladatel a novinář Záviš Kalandra do své monografické práce České pohanství, věnované našim nejstarším dějinám. Vedle něho pak budeme číst ještě z nové monografie nazvané Ludmila, Kněžna a světice, kterou připravil Jakub Izdný.

A zásadní dějinné události očima neméně zásadního dramatika přinese Hra pro pamětníky. Velkolepé, více než dvouhodinové zpracování Krvavých křtin J. K. Tyla pochází z roku 1954 a od těch dob se ještě nikdy nereprízovalo. Je tedy ideální čas připomenout si ho. Stejně tak jako si připomínáme tuto významnou postavu českých dějin – Svatou Ludmilu.

Sv. Ludmila byla velká žena. Přečtěte si její příběh.

Zobrazit příběh
--_mixed 00414321C12586F4_--