zpět na všechny aktuality

Kudyznudy.cz si pro vás připravili svatoludmilská místa na Mělníku

Vydejte se na Mělník a poznejte krásná svatoludmilská místa i v tomto historickém městě!

12.8.2021

Uctít památku či alespoň navštívit místa, se svatou Ludmilou spjatá, můžete téměř po celém Česku. Začněte ve městě Mělník ležícím na břehu řeky Labe. Svaté Ludmile je zde zasvěcen barokní kostel. K tomuto místu se váže legenda o kněžně Ludmile, zdejší rodačce, kterou jako čerstvě pokřtěnou křesťanku nechtěli místní pohané vpustit do města, proto byla nucena přespat na tomto místě. Dle téže legendy zde zůstával trávník i v zimě zelený.

Dalším návštěvním místem je kaple svaté Ludmily na mělnickém zámku. Na oltářním obraze je vypodobněn křest sv. Ludmily, oltářní menza zobrazuje mučednickou smrt. Neopomeňte také   samotný zámek, který toho krom kaple nabízí mnohem víc. Ať už se rozhodnete obdivovat rodinné sbírky Lobkowiczů, zavítáte do zámeckých vinných sklepů a ochutnáte místní vína nebo se rozhodnete pro zámeckou restauraci s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily, nebudete zklamáni. Právě víno Ludmila, je nejznámější mělnické víno, pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. 

Vyobrazení sv. Ludmily najdete také v dalších zdejších sakrálních stavbách. Sochy svaté Ludmily si můžete povšimnout při procházce kolem kostela sv. Petra a Pavla. Uvnitř kostela je uchován vzácný stříbrný relikviář sv. Ludmily v podobě žehnající ruky, na oltářním obraze je pak zpodobněna, jak vyučuje svého vnuka sv. Václava.

Více tipů na zajímavá místa a výlety po Česku najdete na webu Kudyznudy.cz

Sv. Ludmila byla velká žena. Přečtěte si její příběh.

Zobrazit příběh
--_mixed 00414321C12586F4_--