Zpět na všechny akce

Světová premiéra oratoria Nádech věčnosti

Koncert Nádech vděčnosti k poctě kněžny, světice a matky národa - svaté Ludmily zazní v neděli 19. září ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Kde:
Kdy:
Konec události:
Pořadatel:

Speciálně pro tuto příležitost ho složil mladý oceňovaný autor a dirigent Jan Zástěra, mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Částečně scénické provedení bude režírovat šéf Janáčkovy opery Brno Jiří Heřman. Roli sv. Ludmily ztvární legendární Soňa Červená, v dalších vystoupí pěvci Lucie Hájková, Petr Nekoranec, Jiří Brückler a Lukáš Bařák. Koncert bude přenášet Česká televize na programu ČT art a Český rozhlas Vltava od čtvrt na devět.

Právě letos uplyne 1100 let od smrti kněžny Libuše, první české světice. Zcela nové oratorium, které se věnuje jejímu odkazu, složil Jan Zástěra speciálně pro tuto příležitost. Rozsáhlou kompozici vystavěl na významu Ludmilina odkazu pro současnost. Oratorium je tak výjimečné nejen symbolikou, ale také obsazením a částečným scénickým provedením v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu a sbor RunOperun pod vedením autora Jana Zástěry. Mimořádné bude obsazení titulní role sv. Ludmily, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doplní ji Lucie Hájková jako Drahomíra, Petr Nekoranec  jako Václav, Jiří Brückler jako Boleslav a Lukáš Bařák jako Jarmil.

„Oratorium nakonec není jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ říká autor oratoria Jan Zástěra.

Uvedení ve Vladislavském sále je symbolické – Ludmila totiž nebyla jen první českou světicí, ale také první ženou na českém trůnu, ze kterého po úmrtí svého muže knížete Bořivoje I. pět let jako kněžna vládla. A jen málokteré místo je takovým symbolem české státnosti jako Vladislavský sál.

„Ve Vladislavském sále se přes nesmírnou plochu času rozsvítí oblouk mezi statečným životem kněžny a naší dobou. Slavní předkové nám ukazují cestu a jejich odkaz nás povzbuzuje. Je to příležitost, jak oslovit dnešní českou společnost právě s odkazem na tu věky trvající kontinuitu tématu národa a definování jeho moderní identity,“ říká Pavel Smutný, prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který je jedním z iniciátorů akce. Koncert pod záštitou prezidenta České republiky pořádá Arcibiskupství pražské právě ve spolupráci s nadačním fondem Bohemian Heritage Fund a také s Nadačním fondem Soni Červené.

Přečtěte si více o Ludmile

Zobrazit příběh
--_mixed 00414321C12586F4_--