Zpět na všechny akce

1. celosvětový sraz Ludmil

Dne 17. září se na Tetíně uskuteční první celosvětový sraz Ludmil. Zvány jsou dívky a ženy jakéhokoli věku, která nosí jméno Ludmila, Lidmila, Ludmilla, Ljudmila, ...

Kde:
Kdy:
Konec události:
Pořadatel:

Dne 17. září se na Tetíně uskuteční první celosvětový sraz Ludmil. Zvány jsou dívky a ženy jakéhokoli věku, která nosí jméno Ludmila, Lidmila, Ludmilla, Ljudmila či jinou variantu tohoto jména. ​

Akce se koná v rámci tetínského posvícení a tetínské pouti 17. září 2016. Od 12 hodin je možno se zaregistrovat u vinotéky Tetín, na křižovatce ulic dr. Aksamita, Spis. Vojáčků a Na knížecí.

Ve 14 hodin bude vyhlášen konečný počet zúčastněných Ludmil. Dále pak budou vyhodnoceny a předány odměny v jednotlivých kategoriích – nejstarší a nejmladší Ludmila, Ludmila z nejvzdálenějšího bydliště a nejdelší rodinný řetěz Ludmil. Po celý den budou mít všechny Ludmily na Tetíně výsadní postavení – zdarma jim bude umožněn vstup do tří tetínských kostelů a do muzea.

Jméno Ludmila je velmi starého původu, pochází již ze slovanské doby. Za dobu jeho existence se rozvinulo do několika obměn, ale i přes to je jméno Ludmila používáno do dnešních dní. Proto se obec Tetín rozhodla uspořádat první celosvětový sraz Ludmil. Navazuje tak na nejznámější nositelku tohoto jména, kněžnu Ludmilu, která byla na Tetíně roku 921 zavražděna. Sraz se koná při příležitosti první písemné zmínky o kostele této světice, která pochází z roku 1266. Letos tedy uplyne 750. výročí prvního připomenutí kostela sv. Ludmily na Tetíně. Jméno Ludmila ale provází celé české dějiny až do současnosti. Vzpomeňme na herečku Lídu Baarovou, terapeutku Ludmilu Mojžíšovou či pěvkyni Ludmilu Červinkovou. Díky kněžně Ludmile však toto jméno můžeme spojit již s počátky našich dějin. Ludmila je první česká žena, kterou známě jménem. A nejen tím je toto jméno a pořádaný sraz Ludmil výjimečný.

Přečtěte si více o Ludmile

Zobrazit příběh
--_mixed 00414321C12586F4_--