číslo 2, srpen 2016 

Vážení příznivci svaté Ludmily, 

blíží se svátek sv. Ludmily a s ním i řada poutí. Je to příležitost, abychom si snad zase o trochu víc uvědomili, jak podstatné místo v našem národě i ve víře našeho národa má kněžna a světice Ludmila. A to lze možná udělat právě na místech spojených s jejím životem anebo jen s úctou našich předků k ní.

Svatá Ludmilo, matko víry našeho národa, oroduj za nás.

 P. Petr M. Bubeníček

Duchovní správce Levého Hradce
zakládající člen spolku

AKCE:

SVATOLUDMILSKÉ POUTĚ

15. – 17. září 2016

I v tomto roce se budou konat poutě ke sv. Ludmile, jejíž svátek připadá na 16. září. Poutě jsou v jednotlivých farnostech plánovány mezi 15. a 17. zářím. 

Přehled všech poutí naleznete zde.

VYBERTE SI SVOU SVATOLUDMILSKOU POUŤ

15. – 17. září 2016

Každá farnost poutě organizuje sama s vlastním programem, za přispění místního společenství. Výběrem, u sv. Jiří na Pražském hradě bude slavnostní mši sloužit pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka, OP. Tetín ožije svatoludmilskou poutí na celou sobotu 17. září, během které je připraven bohatý doprovodný program. V kostele sv. Ludmily na Praze 2 bude sloužena 15. září řeckokatolická liturgie sv. Jana Zlatoústého. Mělnická poutní mše se bude konat v zámecké kapli sv. Ludmily. Každá pouť je tedy vskutku jedinečná. Navštivte tu, která Vás nejvíce oslovila. 

 

1. CELOSVĚTOVÝ SRAZ LUDMIL

17. září 2016
Tetín, na křižovatce ulic Dr. Aksamita, Spis. Vojáčků a Na knížecí, viz mapa

Dne 17. září se na Tetíně uskuteční první celosvětový sraz Ludmil. Zvány jsou dívky a ženy jakéhokoli věku, které nosí jméno Ludmila, Lidmila, Ludmilla, Ljudmila či jinou variantu tohoto jména. ​Akce se koná v rámci tetínského posvícení a tetínské pouti.

Nebude hodnocen pouze celkový počet Ludmil. Vyhlášena bude také nejmladší a nejstarší Ludmila, Ludmila z nejvzdálenějšího bydliště a nejdelší rodinný řetěz Ludmil.

Po celý den budou mít všechny Ludmily na Tetíně výsadní postavení – zdarma jim bude umožněn vstup do tří tetínských kostelů a do muzea.

NÁVŠTĚVA MINISTRA KULTURY

17. září 2016
Levý Hradec

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci bude trvat celé dva dny. V sobotu 17. 9. bude program probíhat na louce u nejstaršího kostela na našem území. A to za účasti ministra kultury Mgr. Daniela Hermana. 

SOUTĚŽ

16. července – 16. září 2016
Geoportál svatoludmilských
míst  soutěž

Jedním z projektů spolku Svatá Ludmila 1100 let je geoportál 
svatoludmilských míst. V této chvíli je v naší mapě již 57 míst z celého světa, které se ke kněžně a světici Ludmile vztahují. Najdete zde kostely sv. Ludmily v Čechách, Německu či Iowe. Dále lokality, kde kněžna Ludmila za svého života pobývala, a mnoho dalších míst, kde je sv. Ludmila připomínána sochou, drobnou kapličkou, reliéfem nebo svým jménem v názvu organizace. 

Svatoludmilských míst je však mnohem více. Pomozte nám najít další!

Více o soutěži zde.

VÝSTAVA SVATÁ LUDMILA A SOUČASNÁ TVÁŘ PRAHY 2

9. září – 2. prosince 2016

Sklep Grébovka, Havlíčkovy sady, viz mapa

Na výstavě budou vystaveny fotografie, které představí, jak se osoba sv. Ludmily a její odkaz projevují v současné městské části Prahy 2. Díky kostelu sv. Ludmily, který je ústředním bodem náměstí Míru, je kněžna Ludmila s prostorem Prahy 2 pevně spojena a k její současné tváři patří. Sv. Ludmilu tak lze nalézt nejen v podobě kostela na náměstí Míru, ale také jako sochu na Vyšehradě či jako ozdobu fasády jednoho domu v Podskalí.

Výstava byla podpořena městskou částí Praha 2.  

Sledujte nás

Pokud si nepřejete dostávat newsletter svatoludmilských aktualit, odhlaste se prosím na níže uvedeném odkazu pod mozaikou.