SVATOLUDMILSKÉ AKTUALITY

                                                                                                                         číslo 6, září 2017

Vážení příznivci svaté Ludmily,

nezadržitelně se blíží vrchol našeho roku v podobě svatoludmilských poutí. V tomto roce se můžete těšit na několik poutních novinek v podobě relikvií svaté Ludmily na Tetíně a Levém Hradci či na křest knihy Tetín svaté Ludmily. I když do výročního roku 2021 zbývají ještě čtyři roky, každá pouť je pro nás velkou zkouškou a přípravou na národní ekumenickou pouť v roce 2021. 

V tomto čísle Svatoludmilských aktualit naleznete kompletní přehled akcí, na které se můžete v následujících měsících těšit. Pevně doufám, že se na některé z nich uvidíme.

Za sebe i za celý projekt Svatá Ludmila 1100 let bych Vám ráda popřála krásný (svatoludmilský) podzim

                                                                                                          Nina Weissová

                                                                                                    Projektová manažerka

 

Svatoludmilské poutě 2017

Svatoludmilské poutě jsou za dveřmi a my jsme, stejně jako v minulém roce, připravili souborný plakát všechna místa, kde se bude pouť konat. Poutní místa mají často připravený doprovodný kulturní program. Tento rok se navíc můžete těšit na novinku – přítomnost relikvií svaté Ludmily. Relikvie budou přítomny na Levém Hradci, kde již v pátek 15. září můžete vidět relikviář v podobě zmenšené repliky hrobu svaté Ludmily, který laskavě zapůjčilo Arcibiskupství pražské. Na staroslavném Tetíně bude přítomen relikviář s ostatky svaté Ludmily ve tvaru ruky, který zapůjčila mělnická farnost. Více informací a programy jednotlivých poutí naleznete zde.

Konference svatá Ludmila,

její doba a odkaz

V letošním roce se stane hostitelem tradiční svatoludmilské konference město Mělník. Těšit se můžete na zajímavé příspěvky, které přinesou pohled na svatou Ludmilu a její úctu z nové perspektivy. Kompletní program příspěvků konference naleznete na našem webu. Jste srdečně zváni!

Tetín svaté Ludmily

Součástí svatoludmilské poutě na Tetíně bude i slavnostní požehnání knihy Tetín svaté Ludmily biskupem Mons. Václavem Malým, světícím biskupem pražským. Na místě bude probíhat autogramiáda autorů publikace. Kniha bude na místě k prodeji. Rozhovor s Václavem Cílkem z kolektivu autorů o knize a Tetíně naleznete v archivu Českého rozhlasu.

Konference Václav Hájek z Libočan

na Tetíně

Václav Hájek z Libočan působil na Tetíně jako duchovní a právě na tomto místě vznikla značná část jeho obdivované a zároveň zatracované Kroniky české. V pátek 17. listopadu proběhne na Tetíně konference pod názvem Václav Hájek z Libočan na Tetíně, kterou pořádá obec Tetín ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV. Informace o programu a příspěvcích přednášejících budeme průběžně doplňovat na naše webové stránky do sekce Akce. 

Svatoludmilská pouť v Dražicích

V minulých měsících jsme absolvovali jednání v Benátkách nad Jizerou. Důvodem této schůzky byl kostel svatého  Martina, který se nachází v městské části Dražice. Původně byl kostel zasvěcen, jako první v Čechách, svaté Ludmile. Nechal ho ve 14. století postavit biskup Jan IV. z Dražic, který si svatou Ludmilu vybral za svou osobní patronku. Tento kostel byl dlouhou dobu veřejnosti nepřístupný. Díky projektu Svatá Ludmila 1100 let a zejména díky aktivitě spolku Občané Dražic kostel pomalu ožívá a v letošním roce se v něm bude konat pouť ke svaté Ludmile. 

 

foto: www.benatky.cz

 

Na čem pracujeme a co se nám podařilo

• Abychom povzbudili turistický ruch na svatoludmilských místech, vytváříme ve spolupráci s   firmou TripEduca trasy mobilní aplikace Skryté příběhy na místa spojená se svatou Ludmilou

• Novým hlavním mediálním partnerem projektu se stala Česká televize

• Pracujeme na propojení se svatoludmilskými místy v USA. Momentálně je v USA pan Vojtěch Hrdlička, člen tetínské Skupiny pro vnější vztahy, který navštíví České centrum v Houstonu a také základní školu svaté Ludmily v texaském Shineru

• V rámci duchovní osy projektu vznikla modlitební karta týkající se svaté Ludmily. Nabízí krátký životopis světice a také několik modliteb. Elektronickou verzi této karty naleznete ke stažení na našem webu či v tištěné podobě ve farnostech. Karta se Vám líbí a chcete ji pro Vaši farnost? Kontaktujte nás prosím na nina.weissova@svataludmila.cz

Sledujte nás! Jsme na facebooku