Svatoludmilský gombík, zrozen z této země a znovu nalezen

 

V slovanském dávnověku kněžna Ludmila pečovala o chudé a nemocné, věnovala se výuce svého vnuka Václava a šíření křesťanství. Když cítila, že se její čas naplňuje, a nešlechetná tchýně Drahomíra chystá její úkladnou vraždu, zamyslela se nad tím, jak by svůj život připomněla těm, kteří přijdou na tento svět po ní.

Poradila se tedy s moudrým knězem Pavlem, kterého jí do služeb dal sv. Metoděj. Kněz Pavel kněžně Ludmile poradil, aby po své zemi rozházela měděné gombíky. Ludmila se podivovala, proč to má udělat. Pavel pravil: „Jednoho dne tvoji moudří potomci gombíky naleznou a vzpomenou tebe, kněžnu Ludmilu, pramáti našeho národa.“

 

Pohlédněte s námi na úsvit našich dějin.

 

Gombík byl v 9. a 10. století okrasným spínadlem oděvu. Svatoludmilský gombík je jeho verzí pro 21. století. Byl exkluzivně pro projekt Svatá Ludmila 1100 let vytvořen pomocí 3D tisku podle archeologických nálezů v limitované, číslované edici.

 

 

Gombík navrhl a zpracoval tetínský šperkař, Michal Kadaník, o grafiku se postarala Kristýna Hrdličková a krabičky darovala firma Goba. Zakoupením gombíku podpoříte činnost a aktivity spolku Svatá Ludmila 1100 let, který pečuje o připomenutí odkazu svaté Ludmily prostřednictvím kulturních a společenských akcí, péčí o památky a o znovuobjevení kořenů naší země.

Gombík si můžete objednat na emailové adrese nina.weissova@svataludmila.cz nebo na info@svataludmila.cz. Gombík stojí 500Kč a odesíláme jej poštou na dobírku.