Královský průvod – Poselstvo vévody Štěpána II.

Královský průvod – Poselstvo vévody Štěpána II.

První červnový víkend se uskutečnil již tradiční třetí ročník Královského průvodu a jeho odnože Poselstva vévody Štěpána II.!

V sobotu 2. června v ranních hodinách se vévoda Štěpán s úzkým doprovodem vydal do kostela Nanebevzetí P. Marie v Počaplech,  kde navštívil hrob krále Václava a poklonil se jeho památce. Po tomto krátkém zastavení se připojil ke své družině a slavnostně vyjede od městského úřadu v Králově Dvoře na zámek v Králově Dvoře, poté do Berouna na Husovo náměstí, dále pak do pivovaru Berounský Medvěd. První den cesty zakončil na Tetíně, kde se poklonil památce svaté Ludmily.

V neděli 3. června pak bavorské poselstvo vyrazilo z Tetína přes Srbsko na Karlštejn vstříc Královskému průvodu císaře Karla IV., aby společně s ním uložil korunovační klenoty za pevnými zdmi hradu Karlštejna v Kapli sv. Kříže.

Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetína a projektu Svatá Ludmila 1100 let. Námět průvodu je opřen o historickou postavu vévody Bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého.

Jádro průvodu v historických kostýmech tradičně tvořili představitelé města Králův Dvůr a obce Tetín. Role vévody Bavorského se stejně jako loni zhostil Günter Ruberg. Zbrojnoše, praporečníky a bubeníky pak ztvárnily skupiny historického šermu Honorata, dále jezdci na koních a kočáry. K průvodu se pak po cestě připojovaly další skupiny historického šermu, nadšenci a dobrovolníci.

Novinkou letošního již třetího ročníku Poselstva vévody bavorského byla relikviářová truhla inspirovaná středověkými ostatkovými relikviáři, ve které byla uložena replika hedvábné látky nalezené v hrobce sv. Ludmily.  Tento relikviář svaté Ludmily upomínající na jednu ze zakladatelek české panovnické dynastie a babičku svatého Václava byl v průvodu slavnostně nesen na zdobných nosítkách a vystavováván na všech zastávkách Poselstva vévody Štěpána II.

Počasí celému průvodu přálo a všichni účastníci si akci náležitě užili. Velice děkujeme všem pořadatelům a zúčastněným. Fotografie z celé akce naleznete na stránkách Královského průvodu, či na jejich Facebooku.

Videodokumentaci Průvodu Štěpána II. provedlo Studio Netopýr, na reportáž se můžete podívat zde.

 foto: Vladimír Kasl

 foto: Vladimír Kasl

< ZPĚT