ZNÁMÉ LUDMILY: LUDMILA VANČUROVÁ

ZNÁMÉ LUDMILY: LUDMILA VANČUROVÁ

První novoroční příspěvek na našem blogu bude věnován seriálu, který jsme v nedávné době začali psát. A jak je Vám asi již jasné, se bude týkat Ludmily Vančurové, manželce Vladislava Vančury.

Ludmila Vančurová se narodila v Praze v roce 1897. Byla druhorozeným dítětem a jedinou dcerou v rodině pražského učitele. Její dětství a dospívání poznamenala první světová válka, ačkoli se její otec velmi snažil rodinu zaopatřit. V roce 1916 nastoupila na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Během svého prvního roku na akademické půdě poznala budoucího manžela Vladislava Vančuru. Krátce potom, co oba odpromovali v roce 1921, se konala svatba. Novomanželé se přestěhovali do Zbraslavi, kde postavili dům a založili rodinu. Narodila se jim dcera Alena, která ve své dospělosti profesně následovala svého otce. Během 20. a 30. let se  Ludmila věnovala lékařské praxi, zatímco Vladislav té spisovatelské. Do jejich harmonického soužití však zasáhla druhá světová válka. Vančura byl v roce 1942 popraven gestapem na Kobyliské střelnici. Z Ludmily se stala vdova.

Léta bez manžela zasvětila Ludmila svému lékařskému poslání. Zúčastnila se květnového povstání 1945 jako zdravotnice a po válce se stala zakladatelkou a ředitelkou Ústavu zdravotní výchovy. Od roku 1952 pak vedla Výzkum zdravotnické osvěty. Lékařskou praxi opustila až v roce 1965. Zemřela ve věku 86 let v 80. letech.

 

Autor textu: Eliška Švandová

Zdroj fotografie: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/20/Ludmila_Van%C4%8Durov%C3%A1_s_rodinou_1923.jpg/225px-Ludmila_Van%C4%8Durov%C3%A1_s_rodinou_1923.jpg

< ZPĚT