Známé Ludmily: Věděli jste že?

Známé Ludmily: Věděli jste že?

Svatá Ludmila je první českou ženou, kterou nám prameny poodhalují jménem. Také je ale zároveň první známou ženou tohoto jména u nás! Jméno Ludmila je slovanského původu se silným pozitivním významem, neboť znamená, že nositelka je „lidu milá“. V archaickém variantě se můžeme setkat i s podobou jménu Lidmila. 

V současné době v České republice žije 72 750 žen, které se jmenují Ludmila. Toto jméno je 39. nejčastějším jménem v ČR a nese ho tak každý 141. obyvatel. Největší koncentraci Ludmil, jak je vidět na mapě, nalezneme v Jihomoravském a Zlínském kraji – konkrétně v oblastech Kyjov, Uherské Hradiště, Veselí nad Moravou či Valašské Klobouky. Uherský Brod je vůbec nejvíce koncentrovanější ludmilskou oblastí, kde je toto jméno 5. nejčastějším.

 

Oblíbenost jména Ludmila zaznamenala raketový vzestup spolu se založením První republiky a svého vrcholu dosáhla na konci 50. let 20. století, kdy se v jednom roce narodilo více jak 2 500 děvčat s tímto jménem. V současnosti již jméno mezi rodiči není tak oblíbené, věkový průměr všech Ludmil v České republice je proto 65 let. Doufejme, že rok 2021 přinese změnu a tradiční slovanské jméno Ludmila se v naší zemi uchytí více než doposud!

My jsme si v souvislosti s Ludmilou a jejím jménem proto přichystali nový blogový seriál. Postupně Vám budeme představovat významné Ludmily v našich či evropských dějinách. Máte se na co těšit!

Zdroj grafu a mapy: http://krestnijmeno.prijmeni.cz/Ludmila

Autor textu: Eliška Švandová

< ZPĚT