1. celosvětový sraz Ludmil

1. celosvětový sraz Ludmil

Svátek sv. Ludmily je za námi a můžeme se ohlédnout, co vše se událo. Dnes přineseme zprávu o srazu Ludmil, ale jistě se k poutím a mnohým aktivitám ještě několikrát na našem blogu vrátíme. 

Dne 17. 9. 2016 se na Tetíně konal 1. celosvětový sraz Ludmil. Název mohl znít dosti nadneseně a ukazoval velké ambice. Ale s radostí můžeme říci, že se celosvětovým skutečně stal. Jednou z účastnic opravdu byla Ludmila, která dlouhodobě žije ve Spojených státech amerických. Další z Ludmil, která na sraz zavítala, sice momentálně bydlí ve Středočeském kraji, ale původem pochází z Ukrajiny. Sraz tedy opravdu získal zeměpisně široký záběr.

sraz Ludmil 2016, foto: M. MajerBěhem srazu byl vyhlášen nejen celkový počet shromážděných Ludmil, ale i několik podkategorií. Nejstarší z Ludmil, která svým věkem předčila i samotnou kněžnu Ludmilu Přemyslovnu, přišla ve věku krásných 75 let. Nejmladší z Ludmil naopak přijela. A to v kočárku, ve věku jednoho roku. A nezapomnělo se ani na rodinné řetězy Ludmil. Nejvíce Ludmil bylo samozřejmě z nejbližšího okolí. Své zástupce zde ale měla i vzdálenější města a obce, například Ústí nad Labem, Okrouhlá u Nového Boru, Loket, Dobruška či Jilemnice. 

Díky patří panu Ladislavu Peckovi, který tento sraz vymyslel a Ludmily poctivě spočítala a paní Haně Hejnové, která mu pomáhala. Dále pak paní Stanislavě Ludmile Syrovátkové, která Ludmily přivítala za obec Tetín, ale především všem Ludmilám a jejich přátelům a rodinám, které na sraz dorazili. Cílem bylo shromáždit co nejvíce Ludmil, tedy lidu milých žen, jak zní překlad tohoto starého českého jména. A setkání se skutečně v tomto milém duchu i přes nepřízeň počasí neslo. A na Tetín přivedlo celých 38 Ludmil. Těšme se tedy na druhý ročník, kolik nových Ludmil zde potkáme. 

Marie Opatrná

 

< ZPĚT